Hacker-Pschorr Dance Tent Schedule

2016 HACKER-PSCHORR DANCE TENT SCHEDULE
TIME FRIDAY, SEPTEMBER 2ND
4:30PM-7:00PM Gottscheer Blaskapelle
7:00PM-7:30PM Keg Tapping
7:30PM-8:00PM Gottscheer Tanz Und Spielkries
8:00PM-8:30PM Piast Polish Folk Ensemble
8:30PM-9:00PM Gottscheer Tanz Und Spielkries
9:00PM-9:30PM Piast Polish Folk Ensemble
9:30PM-11:30PM Don Wojtila
TIME SATURDAY, SEPTEMBER 3RD
12:30PM-1:00PM Toldeo Holzhackerbaum
1:00PM-1:30PM Burke School of Irish Dance
1:30PM-2:00PM Break
2:00PM-2:30PM Toledo Holzhackerbuam German Dancers
2:30PM-3:00PM Yin Tang Chinese Dancers
3:00PM-3:30PM Burke School of Irish Dance
3:30PM-4:00PM Red Hackle Pipes & Drums
4:00PM-4:30PM Yin Tang Chinese Dancers
4:30PM-5:00PM Toledo Holzhackerbuam German Dancers
5:00PM-5:30PM Madame Gigi’s French Can Can Dancers
5:30PM-6:00PM Shri Kalaa Mandir Indian Classical Dance
6:00PM-6:30PM Red Hackle Pipes & Drums
6:30PM-7:00PM Shri Kalaa Mandir Indian Classical Dance
7:00PM-7:30PM Toledo Holzhackerbuam German Dancers
7:30PM-9:00PM Fred Ziwich International Sound Machine
9:00PM-9:30PM Madame Gigi’s French Can Can Dancers
9:30PM-11:00PM Fred Ziwich International Sound Machine
TIME SUNDAY, SEPTEMBER 4TH
1:00PM-1:30PM St. Haralambos Hellenic Dancers
1:30PM-2:00PM Dance Israeli
2:00PM-2:30PM Madame Gigi’s French Can Can Dancers
2:30PM-3:00PM St. Nicholas Russian Dancers
3:00PM-3:30PM St. Haralambos Hellenic Dancers
3:30PM-4:00PM D’Lustigen Isartaler
4:00PM-4:30PM St. Nicholas Russian Dancers
4:30PM-5:00PM Yume Daiko Taiko Drum Ensemble
5:00PM-5:30PM Madame Gigi’s French Can Can Dancers
5:30PM-6:00PM Dance Israeli
6:00PM-6:30PM Polish Living Traditions
6:30PM-7:00PM D’Lustigen Isartaler
7:00PM-7:30PM Yume Daiko Taiko Drum Ensemble
7:30PM-8:00PM D’Lustigen Isartaler
8:00PM-8:30PM Break
8:30PM-9:00PM Fireworks
9:00PM-9:30PM D’Lustigen Isartaler
TIME MONDAY, SEPTEMBER 5TH
1:00PM-1:30PM Alpenhornist Laura Nelson
1:30PM-2:00PM Morova Folklore Serbian Dancers
2:00PM-2:30PM Alpenhornist Laura Nelson
2:30PM-3:00PM Jenny May School of Scottish Dance
3:00PM-3:30PM Lucina Slovak Folk Ensemble
3:30PM-4:00PM Cleveland Saxon Dancers
4:00PM-4:30PM Jenny May School of Scottish Dance
4:30PM-5:00PM Alpenhornist Laura Nelson
5:00PM-5:30PM Lucina Slovak Folk Ensemble
5:30PM-6:00PM Cleveland Saxon Dancers
6:00PM-6:30PM Alpenhornist Laura Nelson
* Performance times are tenative and subject to change. Please check back for updated info.
Back To Top